• icon
    14 dni na zwrot
  • icon
    Darmowa dostawa na wszystko
  • icon
    Szybka wysyłka (nawet w 48h)
  • icon
    Profesjonalne doradztwo
  • 22 599 40 68
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Szafki nocne do sypialni - o czym musisz pamiętać przy zakupie

2023-09-05
Szafki nocne do sypialni - o czym musisz pamiętać przy zakupie

Sypialnia to kameralne i intymne pomieszczenie, w którym spędzamy całkiem sporą część doby. Szafki nocne do sypialni nie są co prawda aż tak mocno wystawione na ekspozycję, jak meble znajdujące się w salonie, nie znaczy to jednak wcale, że ich wyboru możemy dokonać w sposób mniej przemyślany, a wręcz przeciwnie, bo to także od nich zależy komfort naszego wypoczynku. Dlatego warto, aby szafki nocne charakteryzowały się nie tylko przytulną estetyką, ale i były odpowiednio dobrane pod względem praktycznym i użytkowym. W dzisiejszym artykule podpowiemy czym kierować się przy zakupie szafek nocnych do sypialni, aby korzystanie z nich było dla nas przyjemnością.

Po co nam nocna szafka?

Najkrótsza definicja szafki nocnej do sypialni wyjaśnia, że jest to niewielki mebel służący do przechowywania przedmiotów, które warto mieć pod ręką w nocy. Dlatego urządzając sypialnię, należy zatroszczyć się nie tylko o umieszczenie w niej łóżka z wygodnym materacem, ale nie powinno też zabraknąć stylowej szafki nocnej. Obecność tego mebla wpłynie na organizację codziennego życia, a tym samym na przyjemność spędzania czasu w sypialni.
To jednak dopiero początek korzyści, jakie daje umieszczenie przy łóżku odpowiedniej szafki nocnej. Możesz odłożyć na nią okulary, czytaną książkę, telefon, pilota do telewizora, zegarek czy leki i kubek z napojem. Praktyczna szafka nocna przydaje się również po to, by ustawić na niej lampkę. Dzięki temu nie trzeba wstawać z łóżka, by włączyć czy zgasić światło.
Co ważne, ustawienie szafek lub szafki nocnej wprowadza do sypialni pogodny, sprzyjający wyciszeniu nastrój – to z tego powodu szafki nocne stanowią obowiązkowe wyposażenie pokoi hotelowych i pensjonatów. Jeśli więc chcesz odświeżyć wygląd swojej sypialni bez przeprowadzania gruntownego remontu, umieszczenie w niej efektownej szafki nocnej jest dobrym pomysłem.

Wymiary szafki nocnej - jak wybrać odpowiednią wysokość?

Tak, jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, tak i w kwestii wyboru mebli do sypialni, rozmiar wnętrza będzie miał spore znaczenie. Umiejętnie wyważone proporcje spowodują, że jej wystrój już na pierwszy rzut oka będzie sprawiał harmonijne i przemyślane wrażenie. Dlatego ważnym aspektem w wyborze szafki nocnej jest jej rozmiar. To z zasady mebel o wysokości 40-60 cm i podobnej szerokości. Powinien być tak dopasowany, aby łatwo było sięgnąć do niego z pozycji leżącej. Najlepiej sprawdza się dopasowanie wysokości szafki do wymiarów łóżka. Powinny być mniej więcej równe. Do modelu z niską ramą wybieramy niższą szafkę nocną. Dzięki temu będzie poręczna, a korzystanie z niej wygodne. Łóżka kontynentalne są zazwyczaj wyższe. Do tego typu należy postawić na nieco wyższy mebel. I choć jest to zasada słuszna, to jednak nie do końca precyzyjna. Kluczowa jest wysokość materaca, a ten przecież nierzadko potrafi być sporo wyższy niż rama łóżka. I tutaj mała podpowiedź aby sobie nieco to zadanie ułatwić, wygodnie jest wybrać meble do sypialni z tej samej kolekcji. W ich przypadku wysokości te są wzajemnie do siebie dopasowane.
Szerokość szafki nocnej jest równie istotna. Należy dopasować ją do rozmiarów sypialni, łóżka oraz potrzeb. Do wąskiego łóżka w małej sypialni będą pasować smukłe szafki nocne. Przy szerokim łożu wyglądałyby niekorzystnie. Jeżeli masz przestronną sypialnię, a łóżko spore, takie też powinny być towarzyszące mu szafki nocne.

CZARNA SZAFKA NOCNA DANCAN LOTTA

Liczba szafek nocnych do sypialni

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, jest liczba szafek. Efektownie prezentują się dwie niskie szafki nocne ustawione symetrycznie po obu stronach łóżka. Jednak to, ile szafek nocnych kupimy do sypialni, zależy tylko od nas. Dla osoby samotnej, raczej nie potrzeba mebli po obu stronach łóżka. Kiedy jednak sypialnia służy dwóm osobom warto pomyśleć o inwestycji w dwie szafki nocne, które mogą być wyposażone w nieco inne udogodnienia dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Co ciekawe, oba meble nie muszą należeć do tej samej kolekcji, szczególnie jeśli aranżujemy wnętrze w stylu eklektycznym czy boho. Szafka nocna w czarnym odcieniu będzie kontrastowała z bielą szafki ustawionej po drugiej stronie łóżka, okrągły – z kwadratowym, drewniany z widoczną strukturą słojów i sękami – z wypolerowaną na błysk płytą. Ciekawy efekt da również połączenie wąskiej szafki nocnej ze stolikiem.
Zanim przystąpimy do tworzenia podobnych kombinacji, zwróćmy jednak uwagę na układ i wielkość sypialni. Wybór jednej szafki często podyktowany jest niewielkim metrażem.
Podsumowując, jedna szafka nocna w sypialni to absolutne minimum, jednak ich ostateczna liczba powinna być dopasowana do liczby osób przebywających na co dzień w sypialni. Niezależnie od stylu oraz ilości szafek nocnych, mebel powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i wystroju wnętrza, by tworzyć z nim spójną całość.

Nowoczesne udogodnienia w szafkach nocnych

Jeżeli zastanawiamy się, czy warto wybrać model z szufladami, czy bez, należy przyjrzeć się naszym potrzebom. Warto jednak wybrać stylową szafkę nocną z półeczką. Dzięki niej zyskamy miejsce na więcej rzeczy, z łatwym do nich dostępem. Jeżeli ważny dla nas jest porządek, bardzo praktyczna jest szafka nocna z szufladami. Drobne przedmioty leżące na blacie mogą stwarzać wrażenie bałaganu. Schowanie ich do szuflad sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej uporządkowana.
Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy stolikiem a szafką nocną w sypialni, pamiętajmy, że szafka zapewni nam dużo więcej dyskrecji, pomagając jednocześnie uniknąć nieporządku. Coraz więcej nowoczesnych szafek nocnych wyposażonych jest w szuflady. Modele takie, w przeciwieństwie do tradycyjnych mebli z drzwiczkami uchylnymi, pozwalają wygodnie sięgnąć po potrzebne przedmioty bez konieczności wstawania z łóżka.
Poza otwartymi półkami i zamykanymi szufladami nowoczesne szafki nocne mają też inne rozwiązania zwiększające wygodę użytkowania. Szafki na kółkach pozwalają bez problemu, przewieźć je w inne miejsce, np. gdy znudzi się nam dotychczasowa aranżacja. Szafki są też coraz częściej wyposażone w oświetlenie led. Przytłumione, rozproszone oświetlenie jest praktyczne i dyskretne.
Innowacją jest także system zamykania szuflad. Szuflady typu push-to-open otwierają się bezszelestnie, co daje pewność, że szukając potrzebnych nam akcesoriów w środku nocy, nikogo nie obudzimy.

Szafka nocna do sypialni - jaki materiał?

Jeżeli zastanawiamy się, jak wybrać najlepszą szafkę nocną do sypialni, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego została ona wykonana i jakość jej wykonania. Dobrze jest postawić na szafkę nocną, która jest jednocześnie wytrzymała i elegancka, dzięki czemu może stanowić fantastyczny element ozdobny. Szeroki wybór szafek nocnych sprawia, że możemy wybierać spośród różnych materiałów. Od dawna największym uznaniem cieszą się modele wykonane z drewna, ale dostępne są także szafki nocne wykonane z wytrzymałych płyt meblowych oklejonych laminatem lub fornirem. Pasują one do wielu typów wnętrz. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej nowoczesnego, na przykład do wnętrz industrialnych, tam doskonale sprawdzą się szafki nocne metalowe. Kiedy już podjęliśmy decyzję o wielkości szafki nocnej i z jakiego materiału będzie wykonana, zastanówmy się czy będzie pasować do pozostałego wyposażenia sypialni.

Szafki nocne do sypialni i ich design

Kiedy ustalimy pojemność, wymiary, ilość szuflad i położenie mebla, możemy przystąpić do najprzyjemniejszej, chociaż wcale nie najłatwiejszej rzeczy, jaką jest wybór designu. Dzięki bogatej ofercie mamy ogromne możliwości. Ale jedyna zasada, o jakiej powinniśmy pamiętać, to dopasowanie szafki do wystroju pomieszczenia (chyba że stawiamy na eklektyzm).

  • Styl klasyczny - szafka nocna do sypialni w stylu klasycznym, to mocno zabudowany model z szufladami, wykonany z drewna, z dekoracyjnymi uchwytami. Można zdecydować się na model na wysokich nóżkach lub niższy, na solidnej, jednolitej podstawie. Dobrym pomysłem będzie szafka z jedną szufladą na osobiste drobiazgi i dolną, otwartą półką.
  • Styl Art Deco - szafki łączą dekoracyjne wzornictwo z funkcjonalnością. Antyki z lat międzywojennych mogą być wykonane z giętego, szlachetnego drewna, z oszklonym lub lakierowanym na wysoki połysk blatem. Popularne są też współczesne szafki inspirowane tym stylem: czarne ze złotymi detalami, np. blatem w geometryczny wzór lub metalowymi, złoconymi krawędziami i gałkami. Z reguły mają one prostą, kwadratową bryłę i wysokie nóżki lub masywniejszą podstawę, np. metalowy stelaż.
  • Styl nowoczesny - szafka nocna czarna najlepiej odnajdzie się w klasycznych wnętrzach w duchu minimalizmu. Prosta i oszczędna forma z powodzeniem nada eleganckiego charakteru. Doskonale będą pasować szafki nocne z drewna dębowego lub bukowego, pokryte naturalnym lakierem.
  • Styl minimalistyczny - szafka nocna z drewna z jedną lub dwiema szufladkami. Niekiedy szafki nocne sprzedawane są w kompletach z szafą czy komodą. Dzięki temu pasują idealnie do reszty aranżacji. Rozwiązaniem są również szafki nocne zintegrowane z łóżkiem, będące jego przedłużeniem, jest to dość minimalistyczna forma często wykorzystywana także w aranżacjach nowoczesnych.
  • Styl rustykalny - warto postawić na drewniane szafki nocne do sypialni z widocznym usłojeniem i strukturyzacją, olejowane lub woskowane.
  • Styl prowansalski i skandynawski - doskonałym wyborem będą białe szafki nocne, w których wyważona kolorystyka oraz prosty design podkreślą elegancję i subtelność wnętrza.
  • Styl eklektyczny lub vintage - jeżeli urządzasz sypialnie w tych stylach, każdy mebel jest unikatowy, możesz pozwolić sobie na brak symetrii. Ciekawym pomysłem jest też postawienie przy łóżku dwóch takich samych szafek, ale pomalowanie ich na inne kolory.
  • Styl glamour - pełne przepychu szafki nocne glamour białe lub czarne w połysku, ze złotymi, srebrnymi lub lustrzanymi dekoracyjnymi elementami i uchwytami.

Bardzo popularne w aranżacji wnętrz stało się łączenie stylów. Sprawia to, że przestrzenie nie są nudne i mają swój niepowtarzalny charakter. Często łączymy metalowe szafki industrialne z białym drewnianym łóżkiem lub szklane nowoczesne bryły z ramą łóżka rustykalnego. Jako podręczny mebel sypialniany może służyć niski stolik lub stylowe, drewniane krzesło. Jedno jest pewne, niezależnie od stylu i charakteru stolika czy szafki nocnej do sypialni najważniejsze jest, aby był to mebel praktyczny, który pasuje do naszego gustu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Czarna nowoczesna szafka nocna Dancan EVA połysk / szer. 40 cm

Czarna nowoczesna szafka nocna Dancan EVA połysk / szer. 40 cm

Cena regularna: 913,00 zł brutto739,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 729,00 zł
Biała nowoczesna szafka nocna Dancan MIRKA / szer. 40 cm

Biała nowoczesna szafka nocna Dancan MIRKA / szer. 40 cm

Cena regularna: 745,00 zł brutto689,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 709,00 zł
Czarna nowoczesna szafka nocna Dancan MIRKA / szer. 40 cm

Czarna nowoczesna szafka nocna Dancan MIRKA / szer. 40 cm

Cena regularna: 745,00 zł brutto689,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 709,00 zł
Elegancka granatowa szafka nocna Skandica POLKA na złotych nóżkach / szer. 38 cm

Elegancka granatowa szafka nocna Skandica POLKA na złotych nóżkach / szer. 38 cm

Cena regularna: 1 606,00 zł brutto1 109,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 1 039,00 zł
Elegancka czarna szafka nocna Skandica POLKA na złotych nóżkach / szer. 38 cm

Elegancka czarna szafka nocna Skandica POLKA na złotych nóżkach / szer. 38 cm

Cena regularna: 1 606,00 zł brutto1 109,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 1 039,00 zł
Elegancka biała szafka nocna Dancan MARIKA ze złotymi dodatkami / szer. 49 cm

Elegancka biała szafka nocna Dancan MARIKA ze złotymi dodatkami / szer. 49 cm

Cena regularna: 1 133,00 zł brutto919,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 1 079,00 zł
Elegancka czarna szafka nocna Dancan MARIKA ze złotymi dodatkami / szer. 49 cm

Elegancka czarna szafka nocna Dancan MARIKA ze złotymi dodatkami / szer. 49 cm

Cena regularna: 1 133,00 zł brutto919,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 1 079,00 zł
pixel