DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKO! POZNAJ SZCZEGÓŁY >>> link

Stwórz industrialne wnętrze – wielka przygoda z minimalizmem

2021-12-07
Stwórz industrialne wnętrze – wielka przygoda z minimalizmem

Industrialny styl w aranżacji wnętrz, jak wiele innych, powstał z przymusu. Szalejąca w latach ’50 w USA recesja i zamykanie po kolei wszystkich zakładów przemysłowych spowodowało, że trzeba było znaleźć sposób na wykorzystanie opuszczonych przestrzeni. A było co zagospodarowywać…

Zasady są proste. Surowy styl minimalistyczny od początku bazował na swobodzie - którą dawały ogromne przestrzenie, oszczędności dodatków - których zadaniem było niezakłócanie wizualnej wolności, bogactwie jasnego oświetlenia – które miało eksponować przestronne wnętrze, surowości wykończeń – podkreślającej postfabryczność wnętrza i prostocie wszystkiego, co w tym wnętrzu się znalazło.

Modny industrializm bardzo szybko znalazł drogę na stary kontynent, zaskarbiając sobie miłość Europejczyków i wspomagając koncepcję przekształcania fabryk i zakładów przemysłowych w przepiękne, modne lofty. Początkowo ukochane głównie przez artystów, z biegiem lat poszerzające swój wpływ na wszystkich tych, którzy – mówiąc najkrócej – cenią sobie wygodną prostotę.

Dziś industrializm ewoluował na tyle, aby skutecznie zaadaptować się nie tylko w przepastnych fabrykach, ale też zwyczajnych domach i mieszkaniach. Nieco zuniwersalizowany i wygładzony, pozwala na swobodne aranżacje przestrzeni w każdym rozmiarze.

Industrializm w kilku krokach – zrób to sam

Jeśli jesteś właścicielem ogromnej fabryki – sprawa jest wyjątkowo prosta. Ale też, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym stylu urządzić mieszkanie w bloku. Trzymaj się kilku zasad:

  • Zastosuj chłodną kolorystykę i surowe wykończenia – kamień, cegły, ściany w odcieniach szarości, surowa podłoga.
  • Unikaj natłoku ozdób – nie wpisują się zupełnie w taką aranżację, dekoruj prostymi detalami i uważaj na ich ilość.
  • Zaprzyjaźnij się z geometrycznymi kształtami, niech elementy dekoracyjne - tematyka obrazów i plakatów, przedmioty stawiane na meblach – będą minimalistyczne i mało skomplikowane wizualnie.
  • Wykorzystaj geometryczne meble - ostre krawędzie, proste, metalowe nogi stołów i krzeseł – wszystko to doskonale uzupełnia industrialne wnętrze.
  • Nowoczesność w cenie -  postaw na nowoczesne rozwiązania, drobiazgi, które dopełnią całości.

Krzesła tapicerowane w industrialnej stylizacji

Na zdjęciu: klasyczne krzesła Alessandra Chesterfield w industrialnym wnętrzu

W zasadzie zrobiło się samo

Industrialne wnętrze ma wyglądać tak, jakby właściwie stworzyło się samo. Chłód wykończenia i aranżacji ma sprawiać wrażenie braku ciepłej, ludzkiej ręki, która dopieszczała detale. Wbrew pozorom, w takich surowych okolicznościach doskonale się wypoczywa i spędza czas - nie są nachalne, nie narzucają się stylem, nie męczą i są wyjątkowo neutralne. Minimalizm użytych mebli i dodatków powoduje, że są niesamowicie przestronne. A ponadto, sprawiają wrażenie wyjątkowo schludnych i czystych.

pixel