2021-10-12
Meble industrialne sposobem na najpiękniejsze wnętrza
Nie próbowano niczego wyszukanego – surowe podłogi, ściany i sufity, nieskomplikowane wykończenia, neutralne kolory. Meble industrialne miały być możliwie proste i banalne – ważna była ich funkcjonalność, ale nie one miały zdobić postfabryczne wnętrza. Zdobić je miała skromna prostota, poczucie wolności, swobody i braku ograniczeń. No i światło – bo ono stanowi lwią część industrialnego wystroju. Duże okna, przeszklone ściany, a tam, gdzie to niemożliwe, mnóstwo lamp i źródeł sztucznego światła.
Styl industrialny jest jednym z najpiękniejszych – i nie chodzi tu o subiektywne opinie – on w całym swoim surowym wrażeniu, przyciąga uniwersalnością, ogromną wręcz łatwością dobierania elementów wystroju i wspomnianym poczuciem swobody.
Industrialny dom w warunkach mieszkaniowych
Mało kto posiada na własność opuszczoną fabrykę, którą może przekształcić w industrialny loft. Ale to żaden problem – takie wnętrze swobodnie można zaaranżować także w zwykłym mieszkaniu w bloku. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.- Bez zbędnych udziwnień. Ściany powinny być gładkie, podłogi i sufity również. A jeśli gładki kojarzy się ze zbyt nudnym, w industrialnym wnętrzu doskonale spisuje się cegła i kamień w dowolnych kombinacjach. Kolorystyka raczej stonowana – biel, czerń i szarości. Ozdobniki ścian powinny być mocno ograniczone – nieskomplikowana grafika, plakat, ale bezwzględnie z unikaniem barwnych obrazów, na których zbyt wiele się dzieje. Industrialne wykańczanie wnętrz to linia prosta. To z resztą czasem stanowi problem – bogactwo akcentów na rynku wnętrzarskim mocno kusi. W tym wypadku jednak, konieczny jest ascetyzm.
- Meble industrialne. I tu rządzi prostota, i to taka w bardzo minimalistycznym wydaniu. W meblach dominować ma metal, szkło, plastik i naturalne kolory drewna. Kształty geometryczne – kanciaste nogi, okrągłe, kwadratowe, trójkątne lub prostokątne blaty. Wykluczone są ornamenty, rzeźbienia i zdobienia – im mniej skomplikowanie, tym lepiej.
- Bez oświetlenia ani rusz. Światło w industrialiźmie gra pierwsze skrzypce. Jeśli w mieszkaniu są duże okna i przeszklone ściany – doskonale, a jeśli ich brakuje, należy zadbać o jak największą ilość światła sztucznego. Lampy stojące, żyrandole, kinkiety i lampki stołowe – światła w tym stylu wnętrzarskim nigdy dość. Przy czym oczywiście wciąż należy pamiętać o zachowaniu skromnego minimalizmu i prostoty formy.
Dlaczego warto postawić na industrialne wnętrza?
Powodów jest wiele:- Taki styl może stworzyć każdy. Urządza się je naprawdę łatwo i przyjemnie, to doskonały styl dla tych, którzy szukają inspirujących wykończeń, gustownych dodatków, ale nie bardzo wiedzą, jak się za urządzanie zabrać – we wnętrzach industrialnych wszystkie elementy banalnie łatwo do siebie dopasować.
- Komfort i funkcjonalność idą w pierwszym szeregu z poczuciem wolności. To styl wyjątkowo wygodny – meble i dodatki mają spełniać swoje zadania funkcjonalne, światło ma zapewniać komfort i dobry nastrój, a minimalizm ma gwarantować wygodę i poczucie nieskrępowanej wolności. We wnętrzu industrialnym nie ma szansy, aby poczuć się przytłoczonym.
- Tak mało sprzątania. Choć pozornie rzadko zwraca się uwagę na takie detale dokonując wyboru stylu, jest to istotne. Zachowanie oszczędności w dekoracjach oraz proste kształty i formy sprzyjają bardzo łatwemu utrzymaniu czystości.
- Nie jest konieczna fortuna. I znowu naprzeciw oczekiwaniom wychodzi oszczędna forma, która powoduje, że i wydatki podczas aranżacji są znacznie niższe, niż przy stylach bardziej wymagających.
- Uniwersalny dla każdego pomieszczenia. Wybierając jeden styl dla całego domu, czy mieszkania, nie zawsze udaje się dopasować go do każdego wnętrza – to, co dobrze wygląda w salonie, nie musi sprawdzać się w łazience. Styl industrialny pasuje wszędzie – w sypialni, kuchni, jadalni i pokoju dziecięcym. Da się go dostosować do pomieszczeń różnej wielkości i do pełnienia ich zróżnicowanych ról.
- Niebanalny urok. Na koniec – choć to wcale nie powód najmniej istotny – wnętrza industrialne są po prostu szalenie ładne. Skromne, proste, z założenia wydają się schludne, wywołują szereg pozytywnych odczuć i nieocenione poczucie wolności. Wnętrzom industrialnym po prostu nie można się oprzeć!