Łózka drewniane - pięć zalet, których nie mają inne łóżka
Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów łóżek. Każdy może wybrać coś dla siebie i dostosować wygląd mebla do wielkości, kształtu i stylu sypialni.
Ważny jest aspekt estetyczny, ale nie można zapomnieć o sprawach podstawowych, czyli m.in. materiale, z jakiego powstało łóżko. W ostatnich latach zalała nas fala wyrobów z płyty pilśniowej, płyty MDF i innych drewnopochodnych materiałów. Co prawda są one dużo tańsze od wyjściowego surowca i można z nich zrobić niemal wszystko – od desek podłogowych, poprzez meble, na dekoracjach skończywszy – to jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia.
Dlatego prym wciąż wiodą łóżka drewniane, a to z kilku prostych powodów:
1. NATURA. To ona reguluje rytm życia. Podlegając zmianom, zmienia i nas. Nie od dziś wszak wiadomo, że ludzie pozostający z nią w bliskim kontakcie są pogodniejsi, pełni optymizmu i… zdrowsi! Nie tylko dieta i aktywność fizyczna usprawniają działanie organizmu. Jedną z części składowych procesu jest efektywny sen. A jak można o niego zadbać w łóżku, które wyprodukowano z odpadów i pomalowano toksycznymi farbami, których opary (wyczuwalne lub nie) wędrują w głąb organizmu, powolnie siejąc w nim spustoszenie?!
Drewniane łóżka mają to do siebie, że pośrednio są częścią lasu, dziełem natury, która przecież sama w sobie jest czymś kojącym. Z pewnością większość z nas trafiła choć raz na wyniki badań naukowych, wykazujących, iż bliski kontakt z drzewami, ziemią, uzdrawia. Choć łóżko wykonane jest z drewna – drzewa już ściętego, to jednak wciąż przepływa przez nie ta specyficzna energia, która zapewnia błogi sen. Dlatego warto zrobić coś dla siebie i, podobnie jak w żywności, produkty wysoko przetworzone zamienić na najprostsze z możliwych, naturalne. Łóżka z drewna są idealnym wyborem dla alergików.
2. RÓŻNORODNOŚĆ. Chyba żaden surowiec nie daje tak szerokiej palety barw i innych właściwości, jak drewno. Drewniane łóżka do sypialni produkowane są z różnych gatunków drzew, najczęściej z sosny, buku, dębu, świerku, olchy czy jesionu. Każdy z nich odznacza się innymi wartościami. I tak na przykład sosna jest tańszym rozwiązaniem, buk jest jasny, olcha ma ciemniejszy odcień, zaś dąb jest najmocniejszy i dębowe łózko może przetrwać nawet wieki!
3. FUNKCJONALNOŚĆ. Ci, którym łóżko drewniane kojarzy się głównie z klasyczną formą mebla, mającą w sobie niewiele polotu, są w błędzie! Drewno jest miękkie, plastyczne, można je rzeźbić i szlifować w dowolny sposób i nadać wymarzony kształt, przez co równie dobrze będzie się prezentowało w tradycyjnej sypialni, jak i w nowoczesnym lofcie. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta, materiał podda się jej sam…Poza projektem istotne są dodatkowe rozwiązania, rozszerzające zakres funkcjonalności mebla, jak na przykład skrzynia na pościel, czy szuflady pod łóżkiem, a także wygodny, tapicerowany zagłówek.
Na zdjęciu: łóżko bukowe Visby POZNAŃ
4. ESTETYKA. Drewniane łóżka są po prostu piękne! Wie o tym każdy, kto miał okazję porównać wygląd łóżka z prawdziwego drewna z meblem z płyty, w którym niewielkie uderzenie powoduje uszczerbki w okleinie. Drewno, pomimo upływu czasu, pozostaje niezmiennie atrakcyjne, a w razie potrzeby jego wygląd można w łatwy sposób odświeżyć poprzez cyklinowanie i powtórne lakierowanie.
5. WYTRZYMAŁOŚĆ. Łóżka z drewna to inwestycja w komfort i zdrowie na lata. Drewno, w odróżnieniu od syntetycznych materiałów, ‘pracuje’, a więc dostosowuje się do warunków klimatycznych wnętrza – jego wilgotności i temperatury, a także wagi i postury użytkownika. Tworzywa sztuczne są twarde, nieelastyczne i łatwo je uszkodzić. Drewno rozciąga się i kurczy, a więc na przestrzeni lat, zmieniając swe właściwości, mebel ‘dojrzewa’ i wciąż z powodzeniem może być używany.
Drewniane meble, to meble z ‘duszą’, pełne jakości, klasy i cech, których nie sposób nie docenić. Żaden materiał nie może być tak blisko człowieka, jak drewno i żaden nie jest dla niego tak naturalny i oczywisty.
Można wybrać niższą cenę, a można też wybrać trwałość i zdrowie, co chyba oznacza dobrze ulokowane pieniądze. Ale… wybór należy do Ciebie!