DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKO! POZNAJ SZCZEGÓŁY >>> link
2021-11-22

Jak wybrać szafkę RTV?

Większość mebli pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną, nie inaczej jest w przypadku szafek RTV. To meble, który z powodzeniem mogą stać się wyjątkową ozdobą salonu, a zarazem są także nieodzownym jego elementem.

Jedynymi alternatywami dla szafek RTV jest albo podwieszenie telewizora na ścianie, co ze względów konstrukcyjnych nie wszędzie jest możliwe, albo po prostu całkowite zrezygnowanie z posiadania telewizora. Biorąc pod uwagę, że czytają Państwo ten artykuł, tej ostatniej opcji pewnie Państwo nie rozważają.

Szafki RTV jako element dekoracyjny

Aspekt dekoracyjny w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji i gustu, więc zajmiemy się tylko ogólnymi zasadami rządzącymi wyborem szafki RTV. Więcej praktycznych rad znajdą Państwo w części poświęconej funkcji, którą szafka powinna spełniać.

Zapewne dla wszystkich oczywiste jest, że szafka powinna zostać dobrana w taki sposób, żeby współgrała z istniejącym już bądź planowanym wystrojem wnętrza. Na co więc zwrócić uwagę? Wyjątkowo istotnym aspektem jest utrzymanie jednolitej kolorystyki.

Jeśli planują Państwo dobranie szafki RTV na zasadzie kontrastu, należy zachować ostrożność. Nie wszystkie kontrastowe kolory dobrze ze sobą współgrają. Taki wybór jest zwłaszcza ryzykowny, gdy już mamy w salonie elementy dobrane na takiej zasadzie. Nie zmienia to jednak tego, że końcowy wybór i tak zależy od Państwa indywidualnych preferencji.

Z naszej strony poradzimy jedynie, że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest trzymanie się jednolitego stylu i dobieranie elementów, które mają ze sobą coś wspólnego.

Szafka RTV IGA

Na zdjęciu: Szafka RTV Dancan IGA

Szafki RTV – aspekt praktyczny

Wybierając szafki RTV powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Przede wszystkim rozmiar – długość i głębokość szafki powinna być dopasowana do rozmiarów naszego telewizora. Jakkolwiek ten drugi czynnik, czyli głębokość, w dobie współczesnych telewizorów nie jest już tak istotny, ale długość a i owszem. Specjaliści sugerują, żeby szafka była około 30% dłuższa od naszego telewizora.

Wysokość jest równie ważna. Dla komfortowego oglądania telewizji wskazane jest wybranie szafki, dzięki której środek ekranu znajdzie się na wysokości wzroku domowników. Jako że poszczególne osoby mogą znacznie różnić się wzrostem, czasem trzeba będzie wyciągnąć średnią.

Kolejną cechą szafki RTV, na którą trzeba koniecznie zwrócić uwagę jest ilość miejsca przeznaczonego na poszczególne elementy zestawu telewizyjnego. Przeanalizujmy dokładnie ile sprzętów chcemy trzymać w okolicy telewizora (konsola do gier, tuner TV, odtwarzacz, głośniki, etc.) oraz czy zależy nam na tym by w jego bezpośredniej bliskości znalazły się płyty z muzyką i filmami, jako że w takim wypadku będzie nam potrzebne zdecydowanie więcej miejsca. Jeśli mamy w zwyczaju podpinanie do telewizora laptopa, też zawczasu zagwarantujmy sobie wygodne miejsce na odłożenie sprzętu.

Na koniec zostawiliśmy sobie wcale nie błahy, a jednak często ignorowany, aspekt idealnej szafki RTV, a mianowicie: miejsce na kable. Szafka powinna gwarantować nie tylko wygodne, ale także estetyczne umiejscowienie kabli. Oszczędzi nam to sporo nerwów podczas podpinania poszczególnych elementów zestawu telewizyjnego.

Szafka RTV Dancan IGA

Na zdjęciu: Szafka RTV Skandica MERLIN

pixel