• icon
    14 dni na zwrot
  • icon
    Darmowa dostawa na wszystko
  • icon
    Szybka wysyłka (nawet w 48h)
  • icon
    Profesjonalne doradztwo
  • 22 599 40 68
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2021-11-19

DOBRY SEN MA ZNACZENIE – 7 prostych sposobów na poprawę jakości snu

Czy masz czasem uczucie, że po ośmiu godzinach snu wcale nie jesteś rześki i wypoczęty? Doskwierają Ci bliżej nieokreślone bóle stawów, kości i przypominasz sobie, że miałeś dziwne sny? Przyczyna może być prostsza niż Ci się wydaje…

Poniżej przedstawiamy 7 czynników, wpływających na jakość snu – może któreś z nich zaniedbujesz? Sprawdź!

1. REZYGNACJA ZE ZŁYCH NAWYKÓW. Czytanie sms-ów, przeglądanie Facebooka i gier na telefonie to niezbyt dobry sposób na relaks przed snem. Organizm jest pobudzony, wzrok zdezorientowany, a mózg wciąż przetwarza nagromadzone informacje. Lepiej zakończyć multimedialne podróże co najmniej pół godziny przed położeniem się, wprowadzając ciało i ducha w spokojny rytuał snu. Jak? Patrz punkt 2.

2. WPROWADZENIE PRZEDSENNYCH RYTUAŁÓW. Organizm, niczym przeglądarka internetowa, zapamiętuje podobne sytuacje. Jeżeli co wieczór, o mniej więcej stałej porze zaczniemy przygotowania do snu, możemy liczyć na zdrowy, nieprzerwany sen, do którego nasze ciało oraz mózg po prostu się przyzwyczają! Może to być rezygnacja z wieczornego oglądania telewizji, surfowania po internecie, czy głośnego słuchania muzyki. Jeżeli będziemy permanentnie bombardować umysł nadmiarem bodźców, nie łudźmy się, że będzie mu później łatwo dojść do siebie.

W stanie ogromnego zmęczenia, paradoksalnie, trudniej będzie nam zasnąć. Dlatego kubek gorącego kakao, chwila medytacji, czy kilka rozdziałów ulubionej książki, a potem rozgrzewający prysznic lub kąpiel, powinny pomóc spokojnie zasnąć.

3. UNIKANIE JEDZENIA I ALKOHOLU PRZED SNEM.  Z pewnością większość z nas wie, że po alkoholu łatwiej zasnąć. W dzieciństwie być może rodzice straszyli, że głodnego nękają w nocy złe sny. Może jakaś część prawdy w tym wszystkim jest. Pewne jest jednak to, że zmęczony żołądek nie pozwoli nam odpocząć! Wyobraźcie sobie żołądek, który strawił już większość kolacji i spokojnie może się zregenerować, pozwalając na to samo całemu ciału. Jeśli tuż przed położeniem się spać przegryzamy w pośpiechu ostatni kęs buły, nie liczmy na to, że sen będzie błogi i spokojny. Żołądek, niczym wielka maszyna, musi przecież pracować kilka godzin, aż strawi porcję pokarmu, której my, nie ruszając się, nie pomagamy mu przetworzyć na energię. W efekcie organizm zużywa większość sił na trawienie, a nie odprężenie się. Jedząc ostatni posiłek co najmniej 2 godziny przed snem pozwalamy sobie na komfort spania bez wykonywania przez nasze narządy tytanicznej pracy.

4. SŁUCHANIE WŁASNEGO ORGANIZMU. Kiedy ciało i umysł są zmęczone, czujemy to. Nie warto zatem walczyć z przytłaczającym uczuciem senności – lepiej położyć się wtedy do łóżka. Kiedy nadejdzie TEN moment, z pewnością łatwiej będzie nam zasnąć. Z drugiej jednak strony nie warto starać się zasnąć na siłę. Kiedy minuty upływają z prędkością światła i nie następuje nic poza nieustannym wierceniem się z boku na bok, dobrze jest wstać, napić się ciepłego mleka (działa lekko nasennie), pochodzić po domu, a gdy Morfeusz zaprosi w swoje objęcia, wrócić do łóżka.

5. WYKORZYSTYWANIE ŁÓŻKA W JEDNYM CELU - no, może w dwóch ;) W łóżku nie powinniśmy czytać, oglądać telewizji, czy pisać smsów. Łóżko to mebel, w którym człowiek zasypia, śpi lub śni… I już!

6. WSTAWANIE O STAŁEJ PORZE. Praktykowanie zwyczaju wstawania o określonej porze zaprogramuje mózg na sen wieczorem i łatwiejsze wstawanie rano. Dobrym przykładem takiego pozytywnego w skutkach programowania są ludzie przestrzegający diety. Jedząc co kilka godzin, o stałych porach, po jakimś czasie nie muszą patrzeć na zegarek! Ich organizm odczuwa głód w równych odstępach czasu i to jest właściwy sygnał, że potrzebuje paliwa. Identycznie jest z porannym wstawaniem.

7. ZAPEWNIENIE KOMFORTOWYCH WARUNKÓW. Przede wszystkim należy wywietrzyć sypialnię – świeże powietrze naprawdę pomaga w zaśnięciu, a sam sen czyni zdrowszym i bardziej efektywnym. Dobrze jest również zadbać o uporządkowaną przestrzeń wokół, a także o właściwie dobrane łóżko z wygodnym materacem. Najzdrowsze i niezwykle komfortowe są łóżka drewniane. W połączeniu z odpowiedniej grubości i twardości materacem tworzą duet idealny! Świeża, pachnąca pościel też odgrywa tu ważną rolę.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, szanse na doby, niczym niezmącony sen, są naprawdę duże! Odpowiednio przygotowując swój organizm oraz otoczenie, możemy liczyć na solidny wypoczynek, a nasz sen przypominał będzie błogi sen niemowlaka ;)

Potem już tylko śniadanie do łóżka, podane przez bliską sercu osobę i w drogę, zdobywać świat!

Polecane

pixel