Stwórz industrialne wnętrze – wielka przygoda z minimalizmem

2021-04-29
Stwórz industrialne wnętrze – wielka przygoda z minimalizmem
Industrialny styl w aranżacji wnętrz, jak wiele innych, powstał z przymusu. Szalejąca w latach ’50 w USA recesja i zamykanie po kolei wszystkich zakładów przemysłowych spowodowało, że trzeba było znaleźć sposób na wykorzystanie opuszczonych przestrzeni. A było co zagospodarowywać…

Zasady są proste

Surowy styl minimalistyczny od początku bazował na swobodzie - którą dawały ogromne przestrzenie, oszczędności dodatków - których zadaniem było niezakłócanie wizualnej wolności, bogactwie jasnego oświetlenia – które miało eksponować przestronne wnętrze, surowości wykończeń – podkreślającej postfabryczność wnętrza i prostocie wszystkiego, co w tym wnętrzu się znalazło.

Z fabryk na salony

Modny industrializm bardzo szybko znalazł drogę na stary kontynent, zaskarbiając sobie miłość Europejczyków i wspomagając koncepcję przekształcania fabryk i zakładów przemysłowych w przepiękne, modne lofty. Początkowo ukochane głównie przez artystów, z biegiem lat poszerzające swój wpływ na wszystkich tych, którzy – mówiąc najkrócej – cenią sobie wygodną prostotę. Dziś industrializm ewoluował na tyle, aby skutecznie zaadaptować się nie tylko w przepastnych fabrykach, ale też zwyczajnych domach i mieszkaniach. Nieco zuniwersalizowany i wygładzony, pozwala na swobodne aranżacje przestrzeni w każdym rozmiarze.

Industrializm w kilku krokach - zrób to sam

Jeśli jesteś właścicielem ogromnej fabryki – sprawa jest wyjątkowo prosta. Ale też, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym stylu urządzić mieszkanie w bloku. Trzymaj się kilku zasad:
  • zastosuj chłodną kolorystykę i surowe wykończenia – kamień, cegły, ściany w odcieniach szarości, surowa podłoga
  • unikaj natłoku ozdób – nie wpisują się zupełnie w taką aranżację, dekoruj prostymi detalami i uważaj na ich ilość
  • zaprzyjaźnij się z geometrycznymi kształtami, niech elementy dekoracyjne - tematyka obrazów i plakatów, przedmioty stawiane na meblach – będą minimalistyczne i mało skomplikowane wizualnie
  • wykorzystaj geometryczne meble - ostre krawędzie, proste, metalowe nogi stołów i krzeseł – wszystko to doskonale uzupełnia industrialne wnętrze
  • nowoczesność w cenie - postaw na nowoczesne rozwiązania, drobiazgi, które dopełnią całości

W zasadzie zrobiło się samo

Industrialne wnętrze ma wyglądać tak, jakby właściwie stworzyło się samo. Chłód wykończenia i aranżacji ma sprawiać wrażenie braku ciepłej, ludzkiej ręki, która dopieszczała detale. Wbrew pozorom, w takich surowych okolicznościach doskonale się wypoczywa i spędza czas - nie są nachalne, nie narzucają się stylem, nie męczą i są wyjątkowo neutralne. Minimalizm użytych mebli i dodatków powoduje, że są niesamowicie przestronne. A ponadto, sprawiają wrażenie wyjątkowo schludnych i czystych.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe - zarówno przez nas, jak i naszych Zaufanych Partnerów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Akceptacja tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do nich klikając w zakładkę „Konfiguracja zgód”. Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Zamknij
pixel