DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKO! POZNAJ SZCZEGÓŁY >>> link

Fotel w kratkę - ponadczasowy i elegancki mebel do salonu

2021-11-23
Fotel w kratkę - ponadczasowy i elegancki mebel do salonu

Fotel w kratkę to klasyka. Bezpretensjonalny, elegancki i niepowtarzalny bez wątpienia będzie ozdobą każdego wnętrza!

Wzór w kratkę dodaje wnętrzu przytulności i ciepła. Nie dziwi więc wcale, że pojawia się w domach bardzo często i to nie tylko w postaci koca w kratkę, czy kraciastego obrus lub ścierek kuchennych. Kratka odważnie wkracza na salony, gdzie pojawia się zarówno w dodatkach - poduchy, zasłony, jak i meblach. Często na fotelach i pufach.

Kratka na fotelu - klasyka we wnętrzu

Krata to wzór klasyczny w modzie spotykany od dawna. We wnętrzach pojawił się zaledwie w połowie XX wieku. Szybko jednak zyskał popularność i bardzo chętnie jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz.

Skąd zatem taka popularność? Być może dlatego, że kratka we wnętrzach sprawia, że stają się one bardziej przytulne, ciepłe ale jednocześnie eleganckie, a do wnętrz nowoczesnych czy minimalistycznych wprowadzi dodatkowo coś szalonego. Kratka idealnie wkomponowuje się zarówno w styl nowoczesny, rustykalny, francusku, vintage, angielski, a nawet skandynawski czy minimalistyczny.

Nie należy się bać, że kratka wprowadzi do wnętrza chaos. Jest wręcz przeciwnie - równoważy i sprawia, że we wnętrzu pojawia się porządek. Oczywiście pod warunkiem, że z ilością kratki na dodatkach i meblach nie przesadzimy.

Fotel w kratkę - jak dopasować go do wnętrza?

Fotel w kratkę najlepiej  jest zestawiać z jednobarwnymi elementami. W ten sposób nie przesadzimy z ilością tego wzoru, a wnętrze będzie wyważone i pozbawione chaosu. Dobierając kolory fotela w kratkę warto dopasować je do tych, które mamy już we wnętrzu.

Osobom, którym zależy jedynie na zaakcentowaniu kratki we wnętrzu polecamy wykorzystanie jej do poszewek na dekoracyjnych poduch czy zasłon.

Fotel w kratkę - jaka kratka będzie odpowiednia?

Mamy trzy rodzaje dostępnych wzorów krat. Najczęściej spotykana jest krata szkocka, którą zastosować możemy praktycznie wszędzie.

Szkocka kratka. Wzór tej kratki powstaje przez krzyżowanie się pasów o różnych kolorach i szerokościach. W klasycznej szkockiej kracie pasy są odwzorowane w sposób lustrzany zarówno w pionie jak i w poziomie. Szkocka kratka bardzo często jest na obiciach mebli, tapetach, dywanach, kocach, zasłonach.
     
Kratka Vichy (inna nazwa - krata gingham). Ta kratka jest symbolem francuskiego stylu wnętrzarskiego. To kratka, w której dwa kolory przędzy przecinają się pod kątem prostym, tworząc w ten sposób wzór na który składają się małe kwadraty. Kolory przędzy są najczęściej kontrastowe, dzięki czemu kratka jest wyrazista.

Specjaliści od aranżacji wnętrz podkreślają, że kratka Vichy to kratka ponadczasowa. Jest doskonała do akcesoriów i dodatków kuchennych, a w wersji XL doskonale prezentuje się także jako obicie mebli.

Kratka Burberry (angielska krata). To biała, czerwona i czarna kratka na beżowym tle. Ten wzór zna chyba każdy. Użyta we wnętrzu doda mu prestiżu i elegancji. Można nią ozdobić praktycznie wszystko -  poduszki, abażury, dywany, pledy, pościel, ścianę a także meble.

Fotel w kratkę - odwieczna klasyka

Na zdjęciach: Fotel w biało-czarną kratkę Vichy, fot.: thewoodgraincottage.com. Kolorowy fotel w kratkę, fot.: sarahkaye.com

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel