• icon
  14 dni na zwrot
 • icon
  Darmowa dostawa na wszystko
 • icon
  Szybka wysyłka (nawet w 48h)
 • icon
  Profesjonalne doradztwo
 • 22 599 40 68
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dobry materac to nie wszystko – jak zadbać o jakość snu?

2021-11-22
Dobry materac to nie wszystko – jak zadbać o jakość snu?

Sen i jakość snu mają olbrzymi wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Naukowcy rusz co rusz publikują różnorodne i przerażające raporty dotyczące wpływu braku odpowiedniej ilości snu na nasze życie. Zresztą sami z własnego doświadczenia wiemy, jak się czujemy, gdy jesteśmy niewyspani – stajemy się osowiali albo rozdrażnieni, a przez dzień brniemy z trudem i zupełnie bez energii.

Dobry materac to niestety nie wszystko. Czasem nawet najwygodniejsze łóżko nie do końca spełnia swoją rolę i mimo ośmiu godzin snu i tak jesteśmy niewyspani. Jak sobie z takim stanem poradzić? Nie mamy najlepszych wieści, każdy organizm jest inny i na każdego z nas działa coś innego. Proszę się więc nie dziwić, że niektóre z rad będą się wzajemnie wykluczać, bo odpowiednią higienę snu każdy musi dobrać do indywidualnych potrzeb własnego organizmu.

Weź kąpiel

Na jednych zadziała leniwa ciepła kąpiel z olejkami aromatycznymi, innym lepiej się śpi po odświeżającym zimnym prysznicu. Reguły nie ma, a do tego, co preferuje nasze ciało musimy dojść sami metodą prób i błędów.

Łóżko służy do spania i aktywności seksualnej

Albo i nie. Nie raz, nie dwa przeczytają Państwo radę taką jak w podtytule, czyli „łóżko służy do spania i aktywności seksualnej”. Nie do końca jest ona prawdą, niektórym ludziom lepiej zasypia się po przeczytaniu paru (albo i więcej) stron książki. Nie ulega jednak wątpliwości, że sypialnia nie powinna być miejscem pracy – wszystkie sprawy niezwiązane z relaksem powinniśmy zostawić za jej drzwiami.

Unikaj stymulantów

W przypadku większości ludzi kawa przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Zdarzają się jednak wyjątki. Jeśli nie należysz do mniejszości, której kofeina późnym wieczorem nie przeszkadza, zrezygnuj z ostatniej filiżanki kawy na rzecz napojów nie zawierających stymulantów.

Wypij szklankę ciepłego mleka

Nie wszystkim to pomaga, ale spróbować zawsze warto.

Ćwicz

Nie stroń od aktywności fizycznej, zdrowy tryb życia zazwyczaj wpływa bezpośrednio na jakość snu. Raczej nie ćwicz tuż przed zaśnięciem – na większość populacji wpływa to zbyt pobudzająco, ewentualnie możesz zdecydować się na lekkie ćwiczenia rozciągające lub rozluźniające. Nie zmienia to faktu, że zawsze istnieje możliwość, że należysz do tej grupy ludzi, którzy po aktywności fizycznej padają jak dłudzy i zasnąć mogą w pięć minut. Wtedy, rzecz jasna, ćwicz.

Nie jedz tuż przed snem

Ale też nie kładź się głodny. Zarówno pierwsze, jak i drugie mają negatywny wpływ na jakość naszego snu. Większości osób trudno zasnąć, gdy są głodni. Natomiast jedzenie tuż przed snem zazwyczaj powoduje problemy z porannym wstawaniem. Na dwie – trzy godziny przed snem zjedz lekki posiłek zawierający węglowodany, powinien on ułatwić zasypianie.

Trzymaj się harmonogramu

Trzymanie się określonych godzin i wyznaczenie sobie planu snu ma duży wpływ na nasz sen. Mówiąc językiem laików – nasz organizm wie, kiedy przygotować się do zapadnięcie w sen i wpada w rutynę. Z drugiej strony niektórzy zalecają, żeby kłaść się spać dopiero, gdy będzie się zmęczonym. Bądź tu człowieku mądry.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Za ciepłe pomieszczenie nie sprzyja nocnemu odpoczynkowi. Przed snem dokładnie wywietrz sypialnię, dzięki temu poprawisz swój komfort snu.

Dobry materac

Dobry materac z pewnością jest w stanie pomóc w wygodnym ułożeniu w trakcie snu. Odpowiednio dobrana twardość, materiał i właściwa ilość stref sprawią, że kręgosłup będzie ułożony w sposób prawidłowy, a ciało będzie odciążone. Wskazówki, co do wyboru materaca znaleźć można w osobnym artykule.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel