Reprodukcję obrazu wydrukowaną cyfrowo na płótnie, naciągniętą na blejtramie, z zadrukowanymi bokami (co umożliwia powieszenie bez ramy), przygotowaną do zamontowania w ramie.
Informacje o oryginale:
Treść obrazu:
Kozacy piszą list do sułtana (lub Zaporożcy piszący list do sułtana) – obraz rosyjskiego malarza Ilji Riepina. Płótno artysta zaczął malować w 1880, a skończył w 1891 roku. Istnieje także druga, niedokończona wersja obrazu z 1893 roku.
Według legendy list został napisany w 1676 roku przez atamana koszowego Iwana Sirkowraz z "całą Siczą Zaporoską" w odpowiedzi na ultimatum sułtana osmańskiegoMehmeda IV.
Oryginał pisma nie zachował się do naszych czasów, jednak w latach 70. XIX wieku została odnaleziona kopia pisma sporządzona w XVIII wieku. Kopia została odnaleziona przez etnografa-hobbystę z Dniepropetrowska (wtedy Jekaterynosław), który przekazał ją znanemu historykowi Dimitrowi Jawornickiemu (ukr.Дмитро Яворницький). Ten z kolei odczytał kiedyś pismo dla rozweselenia swoich gości, wśród których był Ilja Repin. Artysta malarz zainteresował się całą historią i w 1880 roku rozpoczął prace nad obrazem.
Od roku 1880 Repin zajął się tworzeniem dokładnych szkiców oraz dobieraniem modeli. Wśród modeli, którzy pozowali artyście do obrazu było wiele znanych w tamtych czasach osób. I tak na przykład do postaci pisarza pozował Dimitr Jawornicki (ten sam, który wcześniej przeczytał artyście pismo Kozaków), a atamanem Iwanem Sirko został generał-gubernator Kijowa M.I. Dragomirow (ros. М. И. Драгомиров). Przy postaci śmiejącego się kozaka w białej papasze asystował dziennikarz i pisarz Władimir Giliarowski (ros. Владимир Гиляровский). Pierwszy gotowy szkic został ukończony w 1887 roku, i Repin podarował go Jawornickiemu, który później go sprzedał. Dziś znajduje się on moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej.
Najważniejszy wariant obrazu został namalowany w 1891 roku. Po pierwszym wystawieniu na widok publiczny autor był krytykowany za to, iż obraz nie jest zgodny z prawdą historyczną. Niemniej, po wielu sukcesach na wystawach w Rosji i za granicą (Chicago, Budapeszt, Monachium, Sztokholm) obraz został kupiony w 1892 roku, za 35 tysięcy rubli, przez cara Aleksandra III. Następnie pozostawał on w zbiorach rodziny carskiej do roku 1917, a po rewolucji znalazł się w zbiorachMuzeum Rosyjskiego w Petersburgu.
Jeszcze przed ukończeniem najbardziej znanego wariantu, w 1889 roku, Repin rozpoczął pracę nad drugą wersją, której nigdy nie zakończył. Drugie płótno ustępuje rozmiarami pierwszemu i było eksperymentem artysty. Nowa wersję Zaporożców autor starał się namalować zwracając większą uwagę na fakty historyczne. Otrzymany efekt nie był jednak dla artysty zadowalający i obraz pozostał niedokończony. Jest to tzw. wersja z 1893 roku, przechowywana w muzeum w Charkowie.
źr. wikipedia
Uwaga! Proporcje boków reprodukcji mogą się nieznacznie różnić od proporcji oryginału. Podawane wymiary ramy ozdobnej dotyczą jej wewnętrznej strony i są równe gabarytom blejtramu. Zewnętrzne wymiary zależne są od rodzaju listwy. Zdjęcia mają charakter poglądowy. W rzeczywistości walory obrazu mogą się nieznacznie różnić. Spowodowane jest to różnym wyświetlaniem kolorów przez monitory.
Atuty reprodukcji:
Ważne!
Logo Onemarket.pl na zdjęciu powyżej, służy tylko zabezpieczeniu fotografii w sklepie, ale na reprodukcji go nie będzie.
Szanowni Państwo,
Możecie zlecić nam oprawienie wybranej reprodukcji. Wystarczy, że wybierzecie Państwo wymiar ramy, który odpowiada wybranemu rozmiarowi obrazu. Zarówno ramy jak i reprodukcje można zamówić w czterech rozmiarach: 40, 60, 90, 120. Dodatkowo można wybrać wzór ramy z kilku modeli.
Ramę do obrazu znajdziesz i kupisz TUTAJ
![]() |
Wszystkie znajdujące się w serwisie znaki towarowe i nazwy firm, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym i są wyłączną własnością tychże firm. Wszelkie informacje na temat produktów w ofercie Internetowego sklepu onemarket.pl są zgodne z danymi katalogowymi producentów. Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
onemarket.pl © 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Tworzenie stron Xann Internet Solutions